top of page
  • Writer's pictureVaida Alijeva

SVEIKA MITYBA. INFORMACIJOS (dažnai viena kitai prieštaraujančios) GAUSU. KUO TIKĖTI?

Šis klausimas ilgus metus kamavo ir mane. Skaitai vieną straipsnį, kad geriausia mityba, ta, kurioje gausu daržovių, kruopų, žuvies, alyvuogių aliejaus ir t.t. Randi straipsnį, kad mėsa blogai. Po kelių savaičių - randi, kad atvirkščiai - nevalgydami mėsos, mes prarandame daug mirkoelementų ir dar prisidarysime žalos organizmui. Tai kuo tikėti? kaip atsirinkti straipsnius, knygas, tyrimus, kuriais tikėti ir vadovaujantis jais priimti sprendimus gyvenime, nuo kurių ir priklauso tai, kaip sveikai gyvensime ir kaip ilgai.


Ilgus metus ir aš gyvenau tokiame informacijos triukšme, dažnai jau nebeklausydama kas ką sako, nes jau buvau pavargusi išgirsti dar vieną tiesą... Iki tol, kol palaidojus abu tėvus, supratau, kad turiu ieškoti tikros, patikrtintos informacijos apie sveiką mitybą, gyvenseną. Nes kitu atveju mano vaikai liks našlaičiais anksti.


Kai pradėjau giliai studijuoti mokslininkų darbus, tyrimus, skaityti jų knygas ir klausyti jų pranešimus, tiesa pagaliau išaiškėjo, gyvenimas pasidarė paprastas, o sveika mityba - lengvai suprantama ir pritaikoma.


Foto: @TatiFrank

Ilgą gyvenimo dalį (15 metų) tiek mokiausi, tiek dirbau su tyrimais. Tad atrinkti patikimus tyrimus, juos analizuoti ir apibendrinti išmokau gerai.


Pasidalinsiu ir su jumis kriterijais / klausimais, kuriuos derėtų sau užduoti prieš tikint viskuo 100 proc. kas parašyta viename ar kitame tyrime ar straipsnyje apie tyrimą:

  1. KAS ATLIKO TYRIMĄ? (mokslininkai, tyrimų institutai prie universitetų didžiaja dalimi yra patikimesnė, nei tyrimai, kuriuos atlieka UAB. UAB atlieka tyrimus kažkienio užsakymu, mokslininkai atlieka tyrimus analizuodami ir tirdami jų mokslo sritį). Bet žinoma, tai nėra konstanta. Gali būti, kad ir mokslininkai turi sąsajų su viena ar kita interesų grupe, ir žinoma tikrai nėra taip, kad visi UAB atlikti tyrimai yra nepatikimi.

  2. KAS TYRIMO UŽSAKOVAS? (Šis aspektas labai labai svarbus!!! ir Ačiū Dievui, kad vis dar yra privalomas nurodyti. Tyrimus gali atlikti ne tik mokslininkai, universitetai vedini mokslo klausimų, bet ir pvz., pieno pramonės, mėsos pramonės užsakymu ir pan. Tikriausiai suprantate, kad tyrimai, kuriuos užsakė multimilijoninės pieno pramonės atstovai, viešai skelbiant tyrimo rezultatus nebus skelbiama, kad pieno produktai kenkia, kad jie veikia žalingai, kad turi tiesiogines sąsajas su vėžiniais susirgimais ir t.t.). Visada patikrinkit šį faktą. Pilna pavyzdžių, kur pvz., tyrimus skelbia Nacionalinis vėžio institutas, kuris turėtų atstovauti visuomenę, šviesti ją, skelbia tyrimų, kuriuos užsakė pieno pramonė, rezultatus su rekomendacijomis ką valgyti ir ko ne. Tad visada visada patikrinkit, kas atliko ir kas užsakė tyrimą.

  3. KOKIOS HIPOTEZĖS buvo iškeltos prieš atliekant tyrimą? Kaip mums dėstytojai sakydvo - svarbu ne kokius atsakymus gavai, o svarbu kaip suformuluoji klausimą. Kai labai nori, gali paklausti taip, kad gautum tokį atsakymą, kokį nori išgirsti.

  4. KOKIA TIKSLINĖ GRUPĖ BUVO TIRTA? Kokia jos imtis? socialinės charakteristikos? Kiek laiko buvo atliekamas tyrimas? Galima skambiai pasakoti apie procentus, išvadas atlikus tyrimą tiek su 10 žmonių, tiek su 10 000 žmonių. Atlikus tyrimą viename mieste, bei atlikus tyrimą visoje šalyje, o gal net keliuose kontitentuose.


Šie klausimai užduoti sau labai pagelbės nepasimesti informacijos triukšme!!


O jei neturi tiek laiko skaityti, analizuoti, atsirinkti tyrimus, kas ta sveika mityba ir ką derėtų valgyti ir ko ne norint iki gyvenimo pabaigos jaustis energingam, sveikam, senatvėje ne gulėti ligos patale, o keliauti po pasaulį, aš tai padariau už tave. Visus pagrindus rasi kurse


AUGALINĖ MITYBA: KAIP JĄ PRISIJAUKINTI?

https://kursai.alijeva.lt/p/augaline_mityba_kaip_ja_prisijaukinti
39 views0 comments
bottom of page