top of page

Ar augalinės ir gyvūlinės kilmės baltymai yra vienodos kokybės?

Gyvūninės kilmės baltymai (žuvis, mėsa, kiaušiniai, pieno produktai) turi aukštesnę biologinę vertę nei augalinės kilmės baltymai. Tad išgirdus šį faktą mūsų galvoje padedamas lygybės ženklas su nauda žmogaus kūnui.

Tačiau tai nėra tiesa.

plant-based-protein.jpeg

Kadangi gyvūlinės kilmės baltymai turi aukštesnę biologinę vertę, jie daug greičiau, efektyviau panaudojami žmogaus kūno. Bet ar tai tikrai gerai?​

Nustatyta, kad gyvūlinės kilmės baltymai:

  • Stimuliuoja greitesnius kūno augimo tempus.

  • Stimuliuoja ne tik ūgio, svorio ir t.t. augumo tempus, bet ir vėžinių ląstelių augimo tempus.

  • Taip pat - augimą skatinančius faktorius, pvz. IGF (kas yra IGF skaityti žemiau)

  • Nustatyta, kad gyvūlinės kilmės baltymai taip pat skatina ankstesnį vaikų lytinį brendimą, ankstesnę pirmųjų mėnesinių pradžią, kas vėlgi siejami su didesne rizika sirgti kiaušidžių, krūties vėžiniais susirgimai ateityje.

Kas yra IGF?

 

Organizmo gaminamas baltymas, skatinantis daugelio tipų ląstelių augimą. IGF yra panašus į insuliną (kasoje gaminamą hormoną). Nors IGF yra svarbus kūno augimo procesams, per didelis jo kiekis gali turėti neigiamą poveikį, pavyzdžiui, susijęs su padidėjusiu vėžio rizika ir kitais sveikatos sutrikimais. Dėl šios priežasties, IGF lygis turėtų būti reguliuojamas, ypač esant tam tikriems sveikatos sutrikimams arba esant vartojamoms medžiagoms, kurios gali padidinti jo kiekį organizme.

Vis daugiau mokslininkų kalba ir apie tai, kad gyvūlinės kilmės baltymai kartu yra ir riebalų, cholesterolio bei bakterijų, antibiotikų ir kitų toksinių medžiagų, kuriomis buvo maitinamas gyvūnas, šaltinis žmogaus kūnui.

baltymai.jpeg

Kokia žala patiriama žmogaus organizmo, kai suvalgomas per didelis kiekis baltymų?

 

  • Virškinimo sutrikimai: per didelis baltymų kiekis gali sukelti virškinimo sutrikimus, tokius kaip pykinimą, vėmimą, pilvo pūtimą, viduriavimą ar vidurių užkietėjimą. Organizmas negali susidoroti su per dideliu baltymų kiekiu ir sunkiai virškinami baltymai kaupiasi virškinimo trakte.

  • Inkstų darbo sutrikimai: Suvalgant per daug baltymų, inkstai susiduria su sunkumais juos apdorojant. Tai gali sukelti inkstų pažeidimus arba inkstų akmenligę.

  • Kaulų tirpimas: per didelis baltymų kiekis gali padidinti organizmo rūgštingumą, o tai gali lemti kalcio išsiskyrimą iš kaulų, ko pasekoje kyla osteoporozės rizika.

  • Svorio padidėjimas: per didelis baltymų suvartojimas gali lemti svorio padidėjimą, nes nepanaudotos baltymų atsargos kaupiamos kaip riebalų atsargos organizme.

  • Širdies ir kraujagyslių ligos: per didelis gyvūninės kilmės baltymų suvartojimas didina riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Tyrimai rodo, kad suvartojant didelius kiekius mėsos, pieno produktų ir kiaušinių, gali padidėti cholesterolio kiekis kraujyje ir susiformuoti aterosklerozė. Tai gali sukelti kraujotakos sutrikimus, širdies ir kraujagyslių ligas, pvz., širdies priepuolius, insultus ir arterinę hipertenziją.

  • Vėžiniai susirgimai: gyvūlinės kilmės baltymai stimuliuojama ne tik bendrus kūno augimo tempus, bet ir vėžinių ląstelių augimo tempus. Tyrimai rodo, kad mėsos suvartojimas gali padidinti storosios žarnos, prostatos ir krūties, atsiradimo riziką. Pieno produktų suvartojimas turi tiesiogines sąsajas su krūties ir prostato vėžio rizikomis, perdirbti mėsos produktai - su storosios žarnos vėžio atsiradimo rizika, o kepta mėsa susijusi su skrandžio ir stemplės vėžio rizika.

 

Parengta pagal T. Collin Cambell Center for Nutrition studies medžiagą.

 

Kaip prisijaukinti augalinę mitybą ir atsisveikinti su lėtiniais susirgimais, simptomatika, o tuo pačiu džiaugtis sveiku, energingu ir lieknesniu kūnu?

 

Pradinę, pagrindinę informaciją rasite kurse "Sveikas ir lieknas kūnas

O Jei trūksta kasdienio įkvėpimo ar inspiracijos kviečiu peržiūrėti receptus ir prisijungti prie WOMAN to WOMAN Instagram grupės:

https://alijeva.lt/receptai

bottom of page